Nu på lördag går jag i fängelse. Klockan 13.00 den 15 oktober kedjar jag fast mig vid Kronobergshäktet i Stockholm. Jag deltar i Journalisternas solidariska fängelseaktion. Solidariteten gäller de fängslade journalisterna Martin Schibbye, Johan Persson och Dawit Isaak. Men det är inte bara för att uppmärksamma deras utsatta situation jag deltar i aktionen. Jag går också i fängelse för journalistikens skull.
Läs hela motiveringen här:
http://www.quistbergh.se/view/1722
Läs mer om Journalisternas solidariska fängelseaktion här:
http://www.facebook.com/pages/Journalisternas-solidariska-f%C3%A4ngelseaktion/226594447394473
Allt det bästa
/Fredrik
MER INFO:
Vad är quistbergh.se?
Quistbergh.se är journalisten och författaren Fredrik Quistberghs webbplats. På quistbergh.se hittar du bland annat:
Arkivet - Under "Texter" hittar du reportage och artiklar jag skrivit. Under "TV" kan du titta på TV-reportage jag, tillsammans med andra, gjort. Under "Böcker" kan du läsa mer om böcker jag medverkat i.
Bloggen - Uppdateras så ofta jag hinner och i perioder då jag har Internettillgång.
Stipendielistan - En liten databas av olika stipendier som finns att söka för framför allt journalister och författare. Dessutom några snabba tips för dig som vill komma igång med sökandet.
Adressen till sidan är: http://www.quistbergh.se
Varför får jag det här nyhetsbrevet? Du får det för att du startat en prenumeration, en vän som vill dig väl har anmält dig eller så kanske du fått detta mejl vidarebefordrat från någon.
Avsluta prenumeration på nyhetsbrevet: Klicka på länken som finns sist i detta mejl och följ anvisningarna. Eller gå till quistbergh.se och skriv in din e-postadress i prenumerationsfältet på förstasidan, välj ”Sluta prenumerera” och klicka sedan på ”Spara”.
Prenumerera på nyhetsbrevet: Gå till quistbergh.se och skriv in din e-postadress i prenumerationsfältet på förstasidan, välj ”Prenumerera” och klicka sedan på ”Spara”.
Byta e-postadress: Anmäl dig bara med din nya e-postadress enligt anvisningarna ovan.