Efim WechslerNu på söndag, i TV4 klockan 19.20, fortsätter Kalla faktas granskning av nazisten Walther Sommerlaths affärer. Vilket öde mötte Efim Wechsler, den judiske företagaren som 1939 tvingades sälja sin fabrik till drottning Silvias far? Kalla fakta har nya dokument med detaljer om affären där Walther Sommerlath tog över fabriken som ett led i den så kallade ariseringen, Hitlers politik för att frånta judar deras tillgångar.
Frågan om vilket ansvar Drottning Silvia har för historieskrivningen och för att ta avstånd från nazismen diskuteras i studion med Gunnar Herrman, korrespondent för Süddeutsche Zeitung.
”Varje människa som tog del av detta, i Tyskland eller i andra länder, kunde se att han gjorde fel. Det är emot väsentliga grundläggande rättsliga, religiösa och juridiska traditioner” säger Götz Aly, författare, historiker och en av världens främsta experter på Förintelsen i programmet.
Kalla faktas team - Mats Deland, Fredrik Quistbergh, Henrik Brandão Jönsson och Aleksandar Vujanovic – har också sökt efter Efim Wechslers efterlevande i internationella arkiv. Till sist fann de en kvinna som vårdar hans minne. Vem är hon?
Del ett, samt massor av extramaterial hittar du här. På samma plats kommer även del två att läggas ut, några timmar efter sändning.