Den tredje, femte och sjätte augusti är helgdagar i El Salvador. De går under namnet fiestas agostinas och firas i San Salvador med att halva stan spärras av och förvandlas till ett nöjesfält. Det säljs ”spanska korvar”, ett slags friterat sött bröd i form av en korvring som man kan hänga runt halsen, pilsener i plastmugg och blinkande yoyos.
Själv firade jag den lediga dagen på tennisbanan. Motståndaren Olov har den skönaste titeln i biståndsbranschen, nämligen ”medföljande”. Jag vill också bli medföljande när jag blir stor. Det betyder att man hänger på sin partner som jobbar för någon NGO eller annan internationell organisation. Tyvärr ska Olov med familj snart flytta från El Salvador till Guatemala så det blir få chanser till duster på Club Espanols hardcourt i framtiden.
Kul bonustävling/augustiledighetspyssel: Bilden är tagen efter dagens match – gissa vem som vann? Den som lyckas pricka in rätt slutsegrare och setsiffror vinner en fotvandring till Norge.
> läs mer | 3 kommentarer | Tipsa en vän